Darbas jaunimui

  Ką gi, grįžom į mokyklas po atostogų, kibom vėl į darbus, ruošiamės naujiems kontroliniams, savarankiškiems darbams, prisimenam ką baigėm prieš atostogas. Vėl namų darbai ir ta pati rutina kaip ir anksčiau. Žodžiu – vėl dirbam. Šiandien ne išimtis. Tačiau kalba eina ne apie mokslą, jo sunkumą ar kitus panašius reikalus. Kalba eina apie tai, ką šiandien apkalbėjome per vieną pamoką. Pamokos tema – “Jauno žmogaus darbas atostogų metu“. Kalba eina apie tikrą darbą. Manau tai iš tikrųjų aktuali tema visiems mano amžiaus grupės jaunuoliams (16-18m.).

  Vis dėlto artėja vasara.  Jau pamažu kalbam apie tai, kad greit atostogos ir ką planuojam daryti. Vieni žada skrist į užsienį pas giminaičius, kiti šiaip atostogauti, o kiti nori susirast šiokį tokį darbą. Na bent jau aš tai tikrai norėčiau. Jei geriau pagalvojus tai taip ir išeina: ar aš namie geriau sėdėsiu ir nieko doro nenuveiksiu, ar eisiu į kokį tai darbą, užsidirbsiu pinigų, turėsiu veiklos… Taigi po truputį jau lenkiu į tai ką norėčiau aptarti.

DARBO JAUNIMUI PRIVALUMAI:

 1. Aišku, kad pirmas dalykas bus pinigai. Kiekvienas jų norim. O greičiausias būdas jų gauti – eiti į darbą. Ir šiaip, savo užsidirbtus pinigus vertinam daug labiau nei gautus iš močiutės ar ko nors kito. Tai galiu pasakyti iš savo patirties. Kai šiaip sau juos gauni atrodo, kad čia galiu tą nusipirkt, čia tą… O kai jau užsidirbu savo darbu, tai jau priešingai – atrodo tas per brangu, kitas lyg ir nebebūtinas ir pan.
 2. Kaip jau minėjau, veiklos užimtumas. Kiek dabar yra jaunuolių, kurie dykaduoniauja, amžinai neturi ką veikti ir panašiai (tikrai nesakau, kad visi). Tai va, ėjimas į darbą padeda mums lengviau užimti savąjį laiką ir netgi, sakyčiau, jį planuoti.
 3. Įgauname patirties. Vis tiek, jei ne visuose, tai daugumoje darbų galimų jos įgauti. Išmokstame geriau padaryti vieną ar kitą dalyką, darbą. O čia taip pat galiu pasakyti, kad tai iš tikrųjų yra gerai. Visai tai gali praversti bet kuriuo gyvenimo momentu.
 4. Tampame mažiau priklausomi nuo tėvų. Na manau, tai irgi yra gan svarbus privalumas. Negi norime visą laiką būti nuo jų priklausomi? Aišku ne. Pagaliau, tai šioks toks pasiruošimas į savarankišką gyvenimą.
 5. Tampame labiau atsakingesni bei punktualesni. Na manau toliau čia net komentuoti nereikia.
 6. Susirandame naujų draugų. Kaip bebūtų taip, gali būti, kad tame pačiame darbe susitiksim kokį bendraamžį. Gali atsirasti nauja draugystė, kuri gali išlikti dar ilgą laiką.

DARBO JAUNIMUI NEIGIAMUMAI:

 1. Mažiau laisvo laiko. Čia iškart galite sakyti, kad prieštarauju pats sau (privalumų antras teiginys). Tačiau nebūna taip, kad nenorime kur nors išeiti, nuvažiuoti prie jūros, galų gale paprasčiausi ramiai pasėdėti žvejojant ir pan. Ypač jei būna geras oras.  Tačiau tam nebėra daug laisvo laiko. Namo pareini “pavargęs“, o daugiau taip nieko ir nebesinori...
 2. Kitoks požiūris nei į suaugusiuosius. Turiu omenyje, kad į tokius jaunuolius yra žiūrima maždaug taip: “Jis dar labai jaunas, neturi patirties“ ir pan. Taip. Gal ir teisybė. Bet kartais jie dirba energingiau už kai kuriuos patyrusius, kurie per 1 darbo valandą eina 5 kartus parūkyti ir pan. Ir taip tikrai būna. Taip pat nepilnametis negali dirbti pilnu etatu. Tai irgi manau yra šioks toks minusas. Manau tokio amžiaus jaunuolis galėtų dirbti ir pilna darbo jėga.
 3. Mažas darbo pasirinkimas. Na pripažinkim, nepilnamečiams tikrai yra sunku susirasti darbą. Ypač šiais laikais. Niekas nenori dar visai žalio nepatyrusio jaunuolio. Taigi, nedidelis darbo pasirinkimas dar vienas minusas.

Manau pastebėjote, jog privalumų yra daugiau. Toji jų dauguma ir yra motyvaciją jaunimui ieškoti darbo atostogų metu. Manau, kad bus ne vienas, kuris rengiasi šią vasarą kur nors dirbti. Žinau jau kelis bendraamžius, kurie tai “organizuoja“. Aš taip pat norėčiau, bet dėl to mažo darbo pasirinkimo, neaišku kaip čia bus. Tikėkimės pasiseks, ir per vasarą turėsiu progos užsidirbti pinigų.

Reklama

2 responses

 1. Darbo teigiama ir neigiama pusės priklauso nuo darbo pobūdžio. (Kaip supratau tu čia kalbėjai apie viską apskritai, jei taip – puiku)

  Visi yra labai mandri pasakyti – “jo jo, reikia dirbti, reikia varyti kur nors… norim pinigų“ – šitie labai banalūs teiginiai yra tik vaikučių šnekos. (Kažkada pats taip mąsčiau)

  Tačiau kai Airijoj reikėjo dirbti gan sunkų fizinį darbą, kurio ritmas: keltis 5h ryto, dirbti iki 15h dienos, tai mąstymas pasikeičia visu 180 laipsnių.
  Nesakau, kad darbas yra blogai ir čia tikrai nesiguodžiu, tiesiog sakau, kad kai kurie nesupranta kas tai per žodis “dirbti“.

  Beje, Laimonai, pamiršai pamynėti vieną svarbų neigiamą dalyką – “Darbo užmokestis“. Lietuvoje jis mažesnis už skruzdę, o tai labai mažina motyvaciją dirbti, užsienis – kitas dalykas.
  Tačiau vėl gi, galime imti iš kitos pusės – ar sėdėti namuose ir nieko negauti ar eiti į darbą ir gauti į dieną nors 6 litus. (Tai čia jau prasideda, kaip žemaičiai sako – “vartymai“)

  1. Jei dėl darbo sunkumo taikai man, tai aš galiu pasakyti, kad to tikro fizinio ir sunkaus darbo esu ragavęs ir ne kartą. Pats gyvenu kaime. O čia tokio darbo yra į valias. Kad ir šį savaitgalį. Gavom malkų (tiksliau balkių) žiemai. Na ką. Teko tampyti tuos balkius. Kol parsivežiau namo, kol dar paskui per zeimarį visus perleidom… Ir tokių darbų pasitaiko dažnai. Vasarą ypač, kai reikia šieną, šiaudus kraut ir pan. Taip kad aš tokio darbo nebijau, nes esu patyręs.

   Kas liečia algą, tai tu pats atsakei į savo iškeltą probleminį klausimą. Na kaip tu pasakei eiti už 6lt dirbt (suprantu, kad tai tik pavyzdys) aš net neičiau. Tai žmogaus išnaudojimas. Manau kiekvienas žino savo vertę ir supranta kada jį išnaudoja, kada ne 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: