Gerų tėvų geri vaikai. Tiesa ar melas?

Šeima… Jos įtaka vaiko gyvenimui, besiformuojančiam mentalitetui bei jo pasaulėjautai yra labai svarbi. Jeigu tėvai sugebės tinkamai išauklėti savo atžalas, tai jie užaugs dori, laimingi bei viskuo patenkinti. Tik ar tai tiesa? “Gerų tėvų geri vaikaivienas iš tų stereotipų, kurie gali būti klaidingi.

Visų pirma, kaip mes suprantame žodį geras, junginius geri tėvai ir  geri vaikai? Žodis geras yra gana abstraktus, todėl reiktų šiek tiek sukonkretinti. Koks žmogus yra geras? Atsakymas – toks, kuris turi teigiamas savybes, malonus, nesiekiantis pikto. Vienas iš pagrindinių klausimų – kas yra geri tėvai? Ar tie tėvai, kurie sugeba išmaitinti savo atžalas, ar tie, kurie myli ir tai parodo savo vaikams, ar tie, kurie turi daug pinigų, kuriais gali suteikti labai tvirtus pamatus savo vaikams, ar tie, kurie tiesiog suteikia jiems gyvenimą, o paskui leidžia kitiems juos užauginti (pavyzdžiui Radžio motina)? Mano manymu, geri tėvai yra tie, kurie nėra pagarsėję alkoholizmu ar kitokiomis ydomis, išklauso savo vaikus, moko bei rodo pavyzdį kaip reikia elgtis dorai, nežeminant savęs bei kitų. Kas yra geri vaikai? Visų pirma, geri vaikai klauso savo tėvų, sugeba atsirinkti kas yra blogai, o kas gerai be tėvų draudimo (omeny turiu alkoholį, rūkymą ir panašias nesąmones, kuriomis mėgsta piktnaudžiauti vaikai).

Taigi, grįžkim prie anksčiau minėto stereotipo. Neretai pasitaiko, kad gerų tėvų vaikai būna prešingi savo tėvams. Aišku, viskas priklauso nuo aplinkos. Šalia tėvų vaikas bus geras ir paklusnus, o draugų rate visiškai kitoks. To priežastis – noras pasirodyti “kietu“. Visada taip – kuo mandresnis, tuo labiau patinki draugams. Kaipgi reiškiasi tas vaikų “kietumas“? Kitų vaikų žeminimai draugų akivaizdoje, bebaimis žalingų medžiagų vartojimas (vėlgi alkoholis bei cigaretės), kartais agresyvumas, stengimasis atrodyti kuo labiau suaugusiais – pagrindinės problemos, kurios kamuoja vaikus. Galiu pasakyti, kad pamažu tai tampa netgi globaline problema. Kuo toliau, tuo daugiau tokių vaikų matome.

Didžiausia problema, kad tie geri tėvai nežino, kad jų atžalos nėra visai tokios, kokiais juos laiko. To tėvai nežinodami, negali auklėti bei ugdyti savo vaikų taip nesielgti. Tačiau aš kažkaip per daug rimtai į tai žiūriu. Juk vaikai iš tokio amžiaus išauga ir patys supranta, kada jie elgiasi netinkamai. Jeigu taip nebūtų, tai mūsų suaugusiųjų visuomenė būtų dar žiauresnė, dar blogesnė, būtų daugiau “blogiečių“ nei “geriečių“. Gerai nors tiek, kad mūsų visuomenė nėra tokia labai bloga. Kas bus ateityje neaišku. Tačiau aš ir nesu linkęs prognozuoti.

Aišku, nereikia man čia taip jau labai visko hiperbolizuoti. Yra ir tų gerų vaikų, kurie sugeba viską pasverti, kada ir kaip gali elgtis be tėvų žinios, gerai mokosi, supranta, kas yra gerai ir blogai. Tai jau tėvų nuopelnas. Jei geras vaikas, tai geri ir tėvai. Reiškia, jie moka auklėti savo atžalas. Tačiau kartais būna netgi atvirkštinis variantas mano pateiktam stereotipui. Gerų vaikų blogi tėvai. Yra vienas pavyzdys ir mano gyvenvietėje. Tėvai alkoholikai, o sūnus yra susiradęs darbą, išlaiko savo tėvus, pats visai nevartoja alkoholio. Iš tikrųjų man reiktų kalbėti būtuoju laiku, nes dabar situacija truputį geresnė. Dabar tėvai gyvena truputį tvarkingiau. Gal juos būtent jų sūnus atvedė į protą?..

“Gerų tėvų geri vaikai“. Manyčiau, kad ši frazė yra gana teisinga, kol į ją nėra įsiterpęs žodis visada. Visokių vaikų yra. Geras ar blogas jis, tai nevisada priklauso nuo tėvų. Kaip sako: “Visokių yra, visokių reikia“

Reklama

5 responses

 1. Manau, kad geriausiai šis vaikų ir tėvų tipažas atsispindi kino filmuose. Yra parodomi ryškūs skirtumai kaip vaikai bendrauja su tėvais ir kaip jie bendrauja jiems už nugaros.
  Atsakant į tema, tai viskas priklauso nuo auklėjimo. Nereikėtų stebėtis, kad vaikas visą savo vaikystę ir paauglystę matęs girtaujančius tėvus, užaugęs negers. Jo pasąmonėje atrodys, kad taip turi būti.
  Pavyzdys:

  “Tėvai alkoholikai, o sūnus yra susiradęs darbą, išlaiko savo tėvus, pats visai nevartoja alkoholio.“

  yra gana retas. Bet reikia džiaugtis, kad žmonės vis tiek sugeba stotis ant kojų!

  Kaip ir sakiau, auklėjimas – svarbiausias aspektas. Ar esate girdėję, kad iš normalios šeimos, kur laikomasi auklėjimo principų ir moralės normų, vaikas nueitų ir ką nors užmuštų? Per žinias girdime: “vaikas buvo kilęs iš asocialios šeimos, tėvas sėdi kalėjime, o motina narkomanė, policijai gerai žinomas“

  Žinoma, būna visokių atvejų.
  Atkartoju straipsnio pabaigą: “tačiau vaiko asmenybė “gerietis“ ar “blogietis“ ne visada priklauso nuo tėvų.“

 2. Šeima – svarbiausias veiksnys vaiko auklėjime, nes čia pirmiausia patiriame (arba, deja, ne) prieraišumą, įgyjame pamatines moralines vertybes. Tačiau šalia yra mokykla, kurioje vaikas gauna žinių apie save, apie visuomenę, apie elgesio principus, kurie arba sutampa su šeimoje priimtinais principais arba ne ir bendraamžių grupės, ypatingai svarbios paauglystėje, bendruomenė, kurioje gyvename (kaimynai, kaimas ar miestas ir pan.), žiniasklaida, kuri sudaro galimybę vaikui matyti visą pasaulį, su jo pozityvu ir neigiamybėmis.
  Auklėjimas labai slidus dalykas. Jei tik vaikui pritrūko artumos, šilumos, dėmesingumo šeimoje, jis ieško šių dalykų kitose sistemose. Viskas puiku, jei tokį vaiką pastebėjo mokytojai, draugų tėvai ir jam pagelbėjo, pasikalbėjo, parodė kitokį – tinkamą elgesio būdą. Bet jei laiku nepastebėta šeimos, aplinkinių neigiama įtaka vaikui arba laiku nesureaguota, tada ir imame skaityti laikraščiuose, internetiniuose puslapiuose, girdime per televiziją apie šiurpius vaikų, paauglių nusikaltimus.
  Man priimtina formulė MEILĖ+REIKLUMAS+PASTOVUMAS=MORALUS VAIKAS (VISUOMENĖ).

 3. “Tačiau šalia yra mokykla, kurioje vaikas gauna žinių apie save, apie visuomenę, apie elgesio principus,“

  Apie žinias ir visuomenės raidą bei gyvenimą sutiksiu, tačiau elgesio mokykla neugdo (Na gal išskyrus pradines klases, ten mokytoja dar turi savo “žodį“).

 4. Aš nelabai sutinku su tuo, kad vaikas mokykloje neauklėjamas. Pagaliau tiek skatinimai, tiek bausmės turi auklėjamąjį poveikį. Sutinku – ne visiems vienodą. Ir apskritai, manau, kad elgesio ir negali mokykla ugdyti, nes mokykla ugdo mokinį, ugdytinį (kaip dabar priimta sakyti). Pagaliau mokinys mokykloje gal būt turi autoritetą – mokytoją ar šiaip mokyklos darbuotoją – ir sekimas autoriteto pavyzdžiu arba net žavėjimasis autoriteto asmenybe jau auklėja.
  Sutinku ir su Jumis, Žymantai, kad pradinėse klasėse “mokytoja dar turi savo “žodį”“. O tiesa čia paprasta – tai vaikystės bruožas, kada suaugusieji yra labai svarbūs vaikui. Paauglystėje atsiranda noras būti suaugusiu, burtis į į tam tikras grupes, subkultūras ir t.t. Čia suaugęs tarsi laikinai praranda svarbą. Ir vis dėlto pedagogas tampa tuo nematomu paaugliui auklėtoju, kurį vėliau išėję iš mokyklos prisimename. Gal būt prisimename tokį, kuris pakylėjo gyventi, kažkur mus parėmė, palaikė, o gal tokį, kuris mus ribojo. Ir čia jau yra tas paaugliui nematomas auklėjimas mokykloje: žinios ir nauja patirtis.
  Gerai prisimenu prieš kelis metus dvyliktokams nuskambėjusį paskutinį skambutį ir jo metu ištartus žodžius, skirtus auklėtojui “Jūs nebuvote tobulas auklėtojas, bet leidote mokytis iš savo klaidų“. Mokykla vaikus moko, lavina, auklėja, bet pamatas vis tik yra šeimoje…

 5. Tik reikia dar atskirti tuos gerus tevus nei kaip ir buvo rasyta tai apstraktus sakinys: Apsimesti gerais tevais o vaika ikalinti vergoveje (kai kaimynai iseis) tada jam duot malku arba pasakyt kad vaikas pats blogiausias pasaulyje nes nepadare taip kaip nori mamyte ir dabar jei geda pries drauges…tokie ir bus,vaidins gerus vaikus o realiai pyktis nuo supuvusios manimapulecijos verzesi per krastus uz ka ir atsiema silpnesnieji kiemo vaikai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: