Miestas ir kaimas. Kas geriau?

Miestas ir kaimas. Antonimai, kurie visiems yra akivaizdūs. Manau nesuklysiu sakydamas, kad daugeliui kyla tokios asociacijos:

 • kaimas – tai švarus oras, graži gamta, ramus gyvenimo būdas;
 • miestas – miesto smogas, betoninės džiunglės, nuolatinis skubėjimas.

Tačiau nuomonės gali būti įvairios: vieniems patinka kaimas, kitiems – miestas, tretiems – nei kaimas, nei miestas (priemiestis). Tiek miestas, tiek kaimas turi savų minusų. Tik reikia atsirinkti, kam kokie minusai yra didesni, kam mažesni.

Už kaimą

“Bet realiai ar nepastebėjot, kad dabar jau žmonės iš mieto veržiasi į kaimus? Pagalvokim kodėl? turbūt dėl nuovargio ir sveikatos. Tas vadinamas kaimo žmogus, visuomet bus sveikesnis už miestietį. Nes darbo pobūdžiai skiriasi. Kaimietis visuomet juda, kruta, o miestiečio darbas dažniausiai yra sėdimas. Sėdėjimas prie kompiuterio, kasos aparato, arba telefono. Nejuda nei raumenys, niekas. Kraujas necirkuliuoja.Taip pat nuovargis mieste yra žymiai didesnis. Užterštas oras. Aukšti pastatai. Vien blokai ir asfaltas. Žmogui reikia gryno oro.“

Iš šio komentaro, rasto interneto platybėse, galime spręsti, kad žmogus kaime gali jaustis laisviau, daugiau judėti, nėra suvaržytas kažkokių tai kabineto sienų. Žinoma, daugeliui kyla asociacija: kaimas = gamta. Ir greičiausiai jie neklysta. Pats gyvenu kaime. Kur kas maloniau man savo kieme regėti tris beržus, nei išasfaltuotą aikštelę pilną automobilių.

“Kaime gyvent tikrai nenorėčiau, galbūt dėl to, kad pripratau prie miesto.. Prie triukšmo taipogi pripratau, jis man nė kiek netrugdo. Oras taip pat pakenčiamas, gyvenu ne centre, užterštumo nėra, tik į centrą nuėjus jaučiasi, bet man tai netrugdo. Tiesiog pripratau. man patinka miesto gyvenimas, čia jis tiesiog verda. Čia yra ką veikti. Neįsivaizduoju, ką galima veikti kaime, be uogavimo, grybavimo, darbo ir keleto kitų dalykų.. juk čia nėra nei koncertų daug, nei renginių..“

Va vienas iš tų pavyzdžių, kai žmonės galvoja labai stereotipiškai. Pasak šio komentatoriaus, kaimas yra labai nuobodi vietovė, kur nieko daugiau negalima veikti, kaip tik uogauti ar grybauti. Visų pirma, uogaujame ir grybaujame miške, o ne kaime. Visų antrų, matosi, kad žmogus mažai matęs kaimiškos aplinkos. Kaime taip pat puikiai galima pasilinksminti. Kaip pavyzdį paimsiu savo kaimą. Vasarą dažnai susirenkame pažaisti tai krepšinį, tai futbolą. Bet daugiausiai vasarą renkamės prie ežero ir žaidžiame tinklinį. Turime pasidarę puikią tinklinio aikštelę: smėlis, šalia ežerėlis, puiki poilsiavietė. Beveik kaip prie Vilniaus Baltojo tilto 🙂 Tai čia kalbu tik apie sportą. Matau žmogui patinka įvairūs renginiai, koncertai… Sutinku, kaime retai tokių dalykų pamatysi, tačiau kaip suprantu žmogui patinka linksmintis. Tai susirink grupę žmonių ir varyk į gamtą šašlykų kepti. Na o vėliau ir linksmybės aišku prasidės. Na čia būtų galima vardinti ir vardinti tuos užsiėmimus, tačiau taupydamas laiką, apsiribosiu tuo, ką jau aprašiau.

Už miestą

Žinoma, kam nepatinka dirbti, tas kaime neištvers ilgai. Dirbti čia reikia. Nors ne… gal ir klystu. Prieš 10m. šie žodžiai būtų visai tikę, tačiau dabar, urbanizacija labai veikia ir kaimą. Vis mažiau žmonių užsiima ūkininkavimu, žemdirbyste ir kitais kaimiškais darbais. Tad darbo čia reikia kiek mažiau, nei anksčiau. Tačiau vistiek, baltarankiams čia ne vieta.

“Aš iš tiesų esu už miestą. galbūt todėl nes visą gyvenimą gyvenu mieste. netgi pačiame miesto centre. todėl esu įpratusi prie didelio judėjimo, triukšmo ir užteršto oro. turiu ir kaimą. nuvažiuoju ten savaitgaliais arba vasarą. tačiau net savaitės neištveriu ten žinoma kelias dienas visada yra ką veikti . ir padirbti reikia, pailsėti , galima pasideginti, pasivaiksčioti . tačiau kaip sakiau tik kelias dienas. tačiau po to jaučiuosi atsilikus… nebežinau miesto naujienų, kas naujo, kas gero…“

Iš šio komentaro, galime spręsti, kad kai kuriems žmonėms reikia didelio judėjimo, nuolatinio triukšmo. Nesakau, kad tai blogai. Tyla ir man nepatinka. Savaime suprantama, kad kaime yra kur kas ramiau nei mieste. Čia nezuja automobiliai pro tavą namą per dieną po 1000 kartų, čia nepamatysime gatvėmis skubančius šimtus žmonių. Kai kam tai trūkumas. Ką gi, tiems žmonėms skirtas miestas.

Kur aš norėčiau gyventi?

Pats gyvenu kaime. Galbūt dėl to, kad aš jau pripratęs prie jo, labiau šiuo metu norėčiau gyventi mieste. Aišku, klausimas kodėl? Vis dėlto miestas yra miestas. Man pačiam patinka judėjimas, verdantis gyvenimas. Man patinka ten, kur daug žmonių. Tačiau tai nereiškia, kad aš nuvertinu kaimą. Tikrai ne. Čia  taip pat labai puiku gyventi. Tačiau, mane labiau šiuo metu vilioja miestas. Žiūrėsim kas bus po kelerių metų gyvenimo mieste. Gal norėsiu čia grįžti?..

Trumpai apie miestiečių ir kaimiečių stereotipus

Neretai girdim, kaip žmonės kažkokį keistuolį pavadina kaimiečiu. Taip jau yra, kad šis žodis yra įgavęs neigiamą atspalvį. Yra toks įsivaizdavimas, kad kaimietis tai toks žmogus, kuris nėra matęs dar šaldytuvo, yra neišprusęs, elgiasi labai nevalingai ir t.t. Na o miestiečiai elgiasi aišku atvirkščiai – jie labai išsimokslinę, madingi žymiai pranašesni už kaimiečius. Nesuprantu iš kur toks požiūris. Būtent žmonės, kurie šitaip galvoja ir yra kaimiečiai. Čia labai tinka tinka mano buvusios lietuvių kalbos mokytojos pasakyti žodžiai: “Būti žmogumi iš kaimo nėra gėda, gėda – būti kaimiečiu“. Juk žmogaus mentalitetas, savimonė, išprusimas nepriklauso nuo jo gyvenamosios vietos. Tikras kaimietis, mano manymu, yra tas, kuris save įsivaizduoja “kažkuo“, nors visi puikiai žino, kad jis yra niekas. Na, mano nuomone, tikrą kaimietį vaizduoja ši iliustracija:

Tikrai ne vienas esate tokių sutikę. Cigaretė dantyse, treningai, skusta galva, sava chebra – gezo/kaimiečio bruožai. Manau supratote, ką turėjau omenyje. Svarbiausia netai, kad tu iš kaimo, o tai, kad tu elgiesi ne kaip kaimietis.

Reziumė

“Žinoma miestas žavi savo masyvumu, savo judėjimu, savo pasirinkimo laisve, įvairove. Kaime to nerasi. Tačiau vienas turi tai, ko kitas neturi ir niekad neturės. Miestas kaimą papildo, kaip ir kaimas miestą. Man tai neatskiriami dalykai.“

Ši citata puikiai tinka apibendrinimui. Nuo savęs dar noriu pridėti, kad ne visi kaimiečiai, kurie gyvena kaime, ir ne visi gyvenantys mieste, sugeba išlikti miestiečiais…

Beje, o kaip Jūs manote, kas geriau: miestas ar kaimas?

Reklama

5 responses

 1. Skoningas blog’as. Džiaugiuosi aptikusi.

  Diskutuotina tema. O dabar ypač aktuali. Nors parašyta, atorodo, nemažai, tačiau tema, manuo nuomone, paliesta ganėtinai siaurai. Dalykų, kurių skirtumus ir pranašumus galima nagrinėti kaimo ir miesto dilema, yra begalė.

  „kaime gali jaustis laisviau, daugiau judėti, nėra suvaržytas kažkokių tai kabineto sienų.“ O miesto žmonės, žinoma, tie, kas nori palaikyti sveiką ar bent jau apynormalį gyvenimo būdą, kas supranta judėjimo, sporto reikalingumą, vaikšto į sporto klubus, įvairias treniruotes, šiltomis dienomis randa laiko bėgioti, važinėti dviračiu. Taigi žmogus gyvena tokį patį gyvenimą tiek kaime, tiek mieste. Mokosi, dirba… Žinoma, kaime žmogus „atseit“ daugiau juda dėl ūkio darbų. O ką mieste žmonės netvarko namų ir butų?

  „Čia nezuja automobiliai pro tavą namą per dieną po 1000 kartų“. Nesuprantu, kodėl žmonės į tai visad kreipia dėmesį. O kas čia blogo? Taigi nesigirdi tas variklio burzgėjimas. O dėl vaizdo… Man pavyzdžiui kaip tik malonu žiūrėti pro langą, ir, kai viskas stovi rimty, matyti važiuojančias mašinas.

  Bene svarbiausias dalykas išsimokslinimas. Tuose ypač mažuose kaimuose gimnazijų nėra, juk kartais ir pagrindinių mokyklų. Tad mokiniams jau vargas iki didesnio kaimo/miesto trenktis. Suprantu, kad mokytojų būna visokių visur, bet žiūrint į daugumą, juk geresnieji dirba miestuose. Trečia tai, kad faktas, gimus kaime kažkada vistiek teks išvažiuot studijuot į miestą.

  Kitas dalykas, kurį akcentuočiau šitoj temoj – tarmė. Mano tėvas pats kaimietis, važiavo studijuot į Kauną. Pusę kurso bijojo prasižiot, kad neišsišaipytų iš kalbos. Man kaimietis, tai tas, kuris įprastai visokioj aplinkoj kalba tarmiškai. Tai nėra blogai, kai kuriems tai yra gražu (man asmeniškai išgirstant tarmišką kalbą dažnai darosi juokinga, nors pati mėgstu kartais žemaičiuoti ;D), bet tai yra tarsi požymis, kad tu esi/atsikraustei iš kaimo. Va čia jau tavo aprašytas „įgautas neigiamas atspalvis“.

  Apskritai, kaip žmonės man kaimiečiai (pagal reikšmę, tie, kas gyvena kaime) yra labiau bendruomeniški, drįsčiau teigt, kad netgi draugiškesni. Miestiečiams labiau rūpi individualumas.

  Dėl gyvenimo… dažnai svajoju, kad būčiau gimus užsienyje, kažkokioj galingesnėj šaly, tačiau, kai nuvažiuoju į Lietuvos kaimus ar netgi mažesnius miestelius labai džiaugiuosi, kad gimiau Klaipėdoj. O čia sakyčiau uostas, talpinantis ir kaimo ir miesto privalumus. Juk jūra, visas jos kurortas, skardžiai ežerai ir pan. priemiesčiuose kartais dar geriau nei kaime. Arba aš per daug myliu Klaipėdą ;D

  Oho, įsijaučiau. Dėkui už įdomią temą.

 2. Lietuvos miestai pasaulio mastu yra labai maži. Ir manau, kad mūsų miestai yra labai švarus. O gyvenimo ritmas labai lietas jei lyginsime su didžiausiais pasaulio miestais 🙂

 3. Aš esu Vilnietis, bet man kaimas geriau=)

 4. Aivaras Čiapas | Atsakyti

  Esu ūkininkų sūnus, esu kilęs iš mažo miestelio. Tėvai mane vis netiesiogiai stengdavos artinti link ūkininkavimo, bet neversdavo. Baigiau studijas Kaune. Šiuo metu dirbu Vilniuje, Gedimono prospekte. Tas noras bėgti, dirbti, skubėti.
  Bet kaip viskas greitai sukasi mieste: mėnesiai, metai. Žinoma mieste draugai, linksma bet.
  Na neįmanoma to palyginti su Dubysos, Nemuno slėniais. Tas jausmas kai maudais upėj, šuo vėjūkiškai laksto. Įkrenti į žoles su knyga.
  O merginooos. Natūralesnės, nedaro lūpyčių, neriečia nosių ir nekalba apie peroksidus. Tiesiog malonu svajoti su jomis, bendravimas visai kitas, kaip ir visų žmonių.
  Kiekvienas renkasi savo kelią. Ir tai labai atsakinga. Bet paprastiem žmonėm, kurie svajoja, kurie nori būti šilti ir doresni – rekomenduoju kaimą, kuriame pats kaifuoju.

 5. Jau 15 metų gyvenu didmiestyje, čia baigiau mokslus, sukūriau šeimą, turiu tris šaunius vaikus, bet.. vis pasvajoju apie atokų vienkiemį miške, be to triukšmo, kai kasryt pabundi nuo miesto ūžesio, o ne nuo paukštelių garsų, be galybės mašinų ir skubėjimo gatvėse, be piktų daugiabučio kaimynų, be cigarečių dūmų kvapo pro pravertą langą… Tikiu, kad jau greitai ta svajonė virs realybe, ir nesvarbu, kad galbūt teks važiuoti kasdien po 30km į darbus ar įdėti darbo prižiūrint ūkį, bet tai bus mūsų rojaus kampelis, ir vasarą, ir žiemą.. Linkiu visiems atrasti savo rojų čia, Žemėje, nesvarbu, kur tai bebūtų, mieste, ar kaime 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: